İnternetteki Her Şeyi Kaydedip Devasa Bir Ücretsiz Artış Oluşturan “Internet Archive”, Siber Saldırıya Uğradı

The Internet Archive, hiç şüphesiz internetin en kullanışlı platformlarından biri. Kâr amacı gütmeyen organizasyon, Wayback Machine yoluyla âdeta “internetin arşivi” görevi görüyor ve sitelerin geçmişlerine ulaşmanıza olanak tanıyor.

Ancak son birkaç gündür Internet Archive’a ve Wayback Machine’e erişimde sorunlar yaşanıyordu. Neden böyle bir şey olduğu kullanıcılar tarafından merak edilirken organizasyondan açıklama geldi.

Siber saldırı nedeniyle Internet Archive’a ve Wayback Machine’e erişilemedi

Dün paylaşılan bir blog gönderisi yoluyla yapılan açıklamada, platformun siber saldırı altında olduğu ifade edildi. Organizasyon, 3 gün boyunca DDoS saldırılarına maruz kaldığını ifade etti. Geçen hafta sonu X üzerinden yapılan bir paylaşımda kötü niyetli kişilerin saniyede on binlerce yanlış bilgi talebi yaptığı ve kesintilerin yaşandığı belirtilmişti.

Salı günü yapılan açıklama ise saldırıların siteyi hedeflemeyi bırakmadığını ve bu yüzden kullanıcıların erişim sorunları yaşamaya devam ettiğini gösterdi. Neyse ki gelen açıklamada sitedeki verilerin etkilenmediği ifade edildi. Yani tüm arşiv zarar görmeden duruyor. Saldırıların kim tarafından yapıldığına ilişkin ise herhangi bir bilgi yok.

Şu anda siteye girmeye çalıştığımızda herhangi bir sıkıntı göremedik. Arşivlere de ulaşılabiliyor. Saldırının bitip bitmediği konusunda organizasyondan gelen yeni bir açıklama yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir