Prof. Dr. Hakan Kara’dan Türkiye’nin CDS Primine İlişkin Analiz: Zor Ancak İmkansız Değil!

Türkiye’nin beş yıllık kredi risk primi (CDS), geçen hafta itibarıyla 284,9 baz puan ile 2 Ocak’tan bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi.

Eski Merkez Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, X (Twitter) hesabından yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin CDS’inin 160 seviyelerine düşebileceğini belirtti.

Bunun için döviz rezervlerinin artırılması, kur korumalı mevduatın (KKM) azaltılması ve enflasyonun yüzde 20’nin altına inmesi gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Kara, CDS’in 280 seviyesinden 160’lara inmesinin “Zor ama imkânsız değil” olduğunu ifade etti. Dünya’da yer alan habere göre; Türkiye’nin risk primi, 2022 yılında 885 seviyesine yükselmişti ve 2003’ten o tarihe kadar en yüksek noktaya ulaşmıştı.

CDS NEDİR?

Türkçede kredi risk primi veya kredi temerrüt takası olarak kullanılan CDS (Credit Default Swap) aslında bir çeşit sigortalama işlemi olarak tanımlanabilir.

Herhangi bir ülke hazinesine ya da şirketine borç verirken o borcun geri ödenmemesi ihtimaline karşı aldığınız sigorta poliçesine CDS deniyor ve genellikle over-the-counter (OTC) yani herhangi bir borsa düzenlemesine tabi olmayan tezgahüstü piyasalarda işlem görüyor.

CDS PRİMİ NASIL HESAPLANIYOR?

Ülkelerin dış borçlanmalarına karşı CDS’leri genelde büyük uluslararası yatırım bankaları sağlıyor ve o ülkelerin borcunu çevirememesi halinde ödemeyi bu banka üstlenmiş oluyor. Bu bankalar da söz konusu ülkenin geri ödeme yeteneğini, makroekonomik koşullarını inceleyerek bir risk oranı belirliyor.

Bu oran belirlenirken uluslararası derecelendirme kuruluşlarının verdiği notlar önemli bir rol oynasa da bunun dışında da bir çok faktör göz önünde bulunduruluyor.

Ekonomisi sağlam ve geri ödeme sorunu yaşamayacağı düşünülen ülkelerin risk primi düşük olurken geri ödemekte sorun yaşayacağı düşünülen ülkelerin risk primi yüksek bir orandan belirleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir